Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden “amblem değişikliği” açıklaması: Ankara halkına bırakılması teklifinde bulunacak

T24 Haber Merkezi

Aankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), amblemini yarışma ile Ankara halkına bırakılmasına ilişkin siyasi parti gruplarına teklif sunacağını açıkladı.

ABB, belediyenin resmi ambleminin, yarışma ile belirlenmesi için belediye meclisinde grubu bulunan siyasi partilere teklif sunacak.

Belediye, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından belediyenin resmi ambleminin değişmesi yönünde hem sosyal medya hem de 153 Çağrı Merkezi’nden yoğun başvuruların bulunduğunu açıkladı.

Söz konusu değişiklik için ABB Meclisi’nde 3’te 2 çoğunluğa ihtiyaç duyulduğu, CHP’nin ise çoğunluğu sağlayamadığı belirtildi.

Yönetimin, ABB Meclisindeki siyasi parti gruplarına yeni bir amblem belirlenmesi konusunda kararın bir yarışma ile Ankara halkına bırakılması teklifinde bulunacağı aktarıldı.

“ABB Meclisinde CHP Grubu tek başına amblem değiştirme kararı alamamaktadır”

ABB’nin sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ankara Büyükşehir Belediyesine 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinin ardından resmi amblemin değişmesi konusunda gerek sosyal medyadan gerekse Başkent 153 Çağrı Merkezinden yoğun başvuru gelmektedir. Konu hakkında; belediye Meclisince tanıtıcı amblem belirlenmesinde salt çoğunluk, mevcut amblemin değiştirilmesi konusunda ise üçte iki (nitelikli) çoğunluk aranmaktadır.

ABB Meclisinde CHP Grubu üçte iki çoğunluğu sağlayamamakta ve tek başına amblem değiştirme kararı alamamaktadır.

Bu nedenle yönetimimiz, ABB Meclisindeki siyasi parti gruplarına yeni bir amblem belirlenmesi konusunda kararın bir yarışma ile Ankara halkına bırakılması teklifinde bulunacaktır.”


Kedili ABB amblemi

Ne olmuştu?

Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde Ankara’nın amblemi değiştirilmiş, Ankara’nın, “Hitit Güneş Kursu” olan amblemi yerine, cami minaresi ve üç yıldızdan oluşan amblem getirilmiş ve Ankara kedisi de logo olarak belirlemişti. Ankaralıların beğenmediği kedili logo için davalar açılmış, Danıştay da 3 bıyıklı “Gülen Ankara Kedisi” logosunu iptal etmişti. Danıştay tarafından Eylül 2011’de verilen iptal kararı üzerine, amblem tasarımındaki kediye bıyık eklenerek belediye meclisinden geçirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir